Airbag (Hava Yastığı) Ne İşe Yarar?

Araba kazası sırasında içine hava veya gaz dolan, şişen emniyet kemeri ile beraber arabadaki insanların can güvenliğini sağlayan sisteme airbag (hava yastığı) denmektedir. Bir salise açılan ve trafik kazalarında meydana gelebilecek olan ciddi hasarları, can kayıplarının önüne geçen airbag, ikinci dünya savaşında ilk defa savaş uçaklarında kullanılmıştır. Peki airbag nasıl devreye girer? Araba, kaza esnasında darbeye maruz kaldığı zaman ani olarak hız kaybeder. Arabada bulunan elektronik sensörler ise bu ani hız değişikliğini tespit eder. İvme ölçmeye yarayan bir sistem, arabanın aldığı darbenin derecesini ölçer. Araba şiddetli bir darbeyle karşılaştığında airbag sistemi tetiklenir. Kimyasal patlayıcı ateşlenir ve airbage hızlı bir şekilde nitrojen veya argon gazı dolar. Araba darbe alıktan yaklaşık 30-40 milisaniye sonra ise airbag tamamiyle şişer. Sonrasında airbag, içinde bulunan küçük delikler sayesinde tamamen boşaltılır. Belirli bir hızın üstünde devreye giren airbagler, Avrupa'da 20-25km/s hızla, Amerika'da ise 15-20km/s hızla devreye girer. Airbagler genellikle arabanın iç tarafının ön kısmında iki adet, ön kısımlarının yanlarında iki adet, ön kapı çerçevelerinin üst taraflarında iki adet şeklindedir. 


Airbag, önden şiddetli çarpışmalarda açılır ve açıldığında sürücünün ön hava yastığı ve ön yolcu hava yastığı şeklinde açılır. Yandan çarpışmalarda ise kazanın oldupu taraftaki ön yan airbag ve yine aynı taraftaki kafa kısmındaki airbag açılır. Şiddeti hafif olan ön ve yandan çarpışmalarda, arkadan çarpışmalarda, araba devrildiğinde ve takla attığında airbag devreye girmemektedir. Airbag için araç koltuğu dik konumda olmalıdır. Sürücünün mesafesi direksiyona çok yakın olmamalıdır ve direksiyonu tutarken 9.15 kuralı gözetilmektedir. En önemli iki kural ise ön koltuğa asla çocuk oturtulmamalı ve emniyet kemerleri kesinlikle takılı olmalıdır. Airbagler tek başına yeterli olmayabilir. Emniyet kemeri, sürücünün ve yolcuların belirli bir mesafede sabit kalmalarına yarar, airbag ise kafa hareketini yavaşlatmaya yarar ve yaralanmaların önüne geçer. Emniyet kemeri ne olursa olsun takılı olmalıdır. 


Peki airbag ışığı neden yanar? Koltukların altında yer alan sensör soketleri çıkmış, veya zarar görmüş olabilir. Araba daha önce kaza yapmışsa ve airbag açıldıysa, tam olarak onarımı gerçekleştirilmemiş olabilir, airbagin fişekleme direnci yüksek olabilir. Bu gibi durumlarda, airbag ışığı yanıyor ve sönmüyorsa aracınızı hemen bir yetkili servise götürmeniz gerekmektedir. Airbag hakkında sorulardan biri de ömrünün ne kadar olduğudur. Airbagler 10 yılı doldurduktan sonra açılmama, patlama vb. gibi problemlerle karşılaşmanıza sebebiyet verebilir. Bu yüzden 10 yılda bir arabanızın airbaglerini yetkili servise götürüp kontrol ettirmeyi unutmayın. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

BİZE ULAŞIN
  • Mimar Sinan Mahallesi Yedpa Ticaret Merkezi D Caddesi No:102/103 Ataşehir / İstanbul
  • T 0216 471 06 21
  • W 0533 094 85 69
  • E info@yigitoto.com
WhatsApp
İletişime Geçin WHATSAPP 0535 665 02 38