Antifriz Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Eklenir?

Birçok kişi, kışa hazır olmanın sadece kar lastikleri ve yeni silecek takmak anlamına geldiğini düşünüyor ancak daha fazlası var ve bunu unutmamak gerekiyor.

Kışa hazırlık için, soğutma sıvınızın antifrizini kontrol etmek için de iyi bir zamandır. Soğutma sıvısı radyatörünüzdeki sıvıdır, antifriz ise soğutucu akışkanın donmasını önlemek için radyatöre eklenen sıvıdır. Bazı antifriz çeşitleri önceden saf su ile karıştırılmış olup bu tür antifrizler daha pahalı olabilir. Mevcut piyasada bulunan konsantre antifrizler ise bir motorda uygun soğutma seviyesini elde etmek için suyla karıştırılmalıdır.

Antifriz, bir alkol çeşididir ve renksizdir. Ülkemizdeki antifrizlerin renkli ve bu renklerin birbirinden farklı olmasının nedeni ise herhangi bir sızıntı durumunda kolayca ayırt edilmesini sağlamaktır.

Kingstar Türkiye markasının antifriz ürününü temin ederek aracınızı kış aylarında sağlıklı tutabilir ve kullanım ömrüne pozitif etki verebilirsiniz.

Peki antifriz ne kadar su ile karıştırılmalıdır?

Su ve antifriz karışımının neden gerekli olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Su, soğutma için en iyi sıvı iken, korozyona neden olabilir. Antifriz ise daha düşük bir donma noktasına ve sudan daha yüksek bir kaynama noktasına sahiptir, bu nedenle motorunuzu aşırı hava koşullarında korumaya yardımcı olur. Bununla birlikte, antifriz aslında suya yardımcı olarak üretildiğinden, ısıyı motordan uzaklaştırmak çok iyi değildir.

Konsantre antifrizin karışımı söz konusu olduğunda size daha fazla esneklik sağlar. Genel olarak 50/50 su ve antifriz karışımı başlamak için iyi bir yerdir. Ancak, iklim açısından konuşurken, sıcaklığı dikkate almak isteyebilirsiniz. Örneğin, 50/50, sıcaklığın nadir 0 ° C’nin altına düştüğü daha ılıman iklimlerde en iyi şekilde çalışabilir. Ancak, sıcaklıkların uzun süre 0 ° C ‘nin altına düştüğü iklim koşullarında, % 70 antifriz ve % 30 suya yakın karışımlar, soğutucunun donmasını önlemek için daha uygundur.

Kingstar Antifriz Nasıl Eklenir?


Artık hangi karışımı istediğinize karar verdiğinize göre, parçaları birleştirmeye başlıyoruz.

En iyi yol, yedek bir bidon edinmektir; temiz bir bidon antifriz ve su karıştırmak için ideal olabilir.

* Öncelikle otomobilinizin soğuduğundan emin olun.
* Aracınızın kaputunu açın ve radyatörü bulun.
* Radyatör ve yedek su kapağını açın.
* Radyatörün altında yer alan tahliye kapağını açın ve tüm suyu tahliye edin.
* Su boşalttıktan sonra radyatör kapağını sıkıca kapatın.
* Temiz bidona hazırladığınız antifriz ve suyu ihtiyacınız oranında karıştırın.
* Oluşturduğunuz karışımı yavaşça radyatörün içine ekleyin.
* Radyatör tamamıyla dolduğunda aracınızı çalıştırın.
* Motorun çalışmasıyla bir miktar su kaybı olacaktır. Su, normal seviyeye gelinceye dek ekleme yapın.
* Radyatör kapağını ve yedek su kapağını kapatın.

Otomobilinizin ömrünü uzatmak için antifriz bakımı ve yenilenmesi önemlidir. Çünkü zaman içinde bozulan antifriz, işlevlerini yerine getirememeye başlar.

Bu nedenle soğutma sıvısının ne işe yaradığını bilmek, arabanızın ihtiyaçlarını anlamak, doğru su ve antifriz karışımına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Aracınızın kullanım kılavuzunda yer alan, otomobil üreticinizin önerdiği antifriz çeşidini seçmeye özen göstermeyi lütfen unutmayın.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

BİZE ULAŞIN
  • Mimar Sinan Mahallesi Yedpa Ticaret Merkezi D Caddesi No:102/103 Ataşehir / İstanbul
  • T 0216 471 06 21
  • W 0533 094 85 69
  • E info@yigitoto.com
WhatsApp
İletişime Geçin WHATSAPP 0535 665 02 38