Araç Sterilizasyonu Nasıl Yapılır?

2020 itibarıyla tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, hemen her alanda olduğu gibi araç sterilizasyonunun nasıl yapılacağı ile ilgili de tartışma yarattı. Kimilerine göre aracın her kullanımdan sonra dezenfekte edilmesi, kimilerine göre ise partikül önleyici filtrelerin bir an önce değilştirilmesi gerekiyor. Çok sayıda soru işareti barındıran bulaşıcı hastalıklara karşı araç sterilizasyonunu ve alınması gereken önlemleri yazımızda belirttik.
 
Sürücüler İçin Koronavirüs ve Diğer Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Önlemleri Nelerdir?

Ev ya da iş yerinden çıkarken mutlaka maske ve eldiven kullanmaya dikkat edin. Bunun dışında almanız gereken önlemler şöyle:

* Aracın dışına temas edecekseniz mutlaka eldiveninizin elinizde olmasına dikkat edin.
* Eldiven ve maskeyi aracınıza girmeden hemen önce bir poşete koyun ve ağzını sıkıca kapatın.
* Araçtan çıkarken yeni maske ve eldiven kullanın.
* Akaryakıt istasyonlarında insanlarla temas etmekten kaçının ve sosyal mesafeyi koruyun.
* Akaryakıt gibi sistemlerin ödemelerini akıllı telefonunuzun NFC ve QR kod özellikleri ya da temassız kartlarla yapmaya özen gösterin.
* Kıyafetlerinizi günübirlik değiştirin ve kesinlikle yüksek sıcaklıkta yıkayın.

Araç Temizlemek Etkili Bir Sterilizasyon Yöntemi midir?

Araçların temizlenmesi, detaylı yıkama yapılması ve paspas gibi parçaların düzenli olarak dezenfektan yardımı ile yıkanması; etkili sterilizasyon yöntemleri arasında gösteriliyor. Ancak genellikle koranavirüs gibi salgınlarda antibakteriyel maddeler kullanılıyor. Fakat bunların bazıları, virüslere karşı etkisiz olduğu için işe yaramıyor. Bu nedenle araç temizliği sırasında virüslere karşı etkili maddeleri kullanmanızı öneririz.

Oto yıkama işlemi sırasında aracın dışı ile temas etmemeniz yararlı olabilir. Çünkü aracınıza taşıyıcı bir kişi temas ettiyse size bulaşma riski söz konusudur. Bu nedenle araba yıkama işlemi için otomatik sistemlerden yararlanmanızı öneririz.

Eğer aracı köpüklü yıkama ya da fırçalı yıkama yapan işletmelere götürecekseniz “iç dış yıkama” olarak tabir edilen yöntemden uzak durun. Yani aracın içerisine bir görevlinin girmesine izin vermeyin ve iç temizliği kendiniz yapın. Ayrıca dış temizlik sırasında araç şampuanı ve tazyikli su kullanıldığından emin olun.

Araç iç temizliği için ilk olarak eldiven kullanın ve eldiveni araçla temas etmeden hemen önce takın. Bunun dışında yapmanızı önerdiğimiz diğer işlemler şöyle:

* Araç için kullandığınız fırça, şarjlı süpürge ve diğer ekipmanları başka bir yerde kullanmayın.
* Aracın camlarını açıp havalanmasını sağlayın.
* Zemin temizliği konusunda titiz davranın.
* Araç içerisinde elinizle sık sık temas ettiğiniz yerlere dezenfektan sıkın.
* Sıvı maddelerin paslanma gibi sonuçlar doğurmaması için dikkatli olun.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

BİZE ULAŞIN
  • Mimar Sinan Mahallesi Yedpa Ticaret Merkezi D Caddesi No:127 Ataşehir / İstanbul
  • T 0216 471 06 21
  • W 0533 094 85 69
  • E info@yigitoto.com