Aracı Vurdurarak Çalıştırmak Zarar Verir mi?

Vurdurma, aracınızın aküsü bittiğinde ve ya marş dinamosu arızalandığında aracınızı çalıştırmanın yollarından biridir. Araç ikinci vitese atılır ve ayak debriyajda basılı tutulur, kontak açık konumdadır. Araç itilerek hızlandırılır ve bu esnada ayak debriyajdan çekilerek motora ilk hareket verilir.

Normalde motora ilk hareket marş dinamosu vasıtasıyla verilir ve daha sonra bu hareket şanzımana oradan da tekerleklere iletilir. Vurdurma dediğimiz çalıştırma şeklinde ise bu sistem tersten çalışır. Siz aracı iterek tekerleklerin dönmesini sağlarsınız. Tekerleklerin dönmesiyle aks mili ve debriyaj baskı balatası da dönmeye başlar. Aracınız ikinci viteste iken ayağınızı debriyajdan hızlıca çekerek debriyaj balatası ile volanı sert ve hızlı bir şekilde birleştirmiş olursunuz. Volanın dönmesiyle bağlı olduğu krank mili de dönmeye başlar ve pistonlar hareket ederek silindirlere hava ve yakıt alınır. Böylece motora ilk hareket verilmiş olur. Daha sonra alternatörün (hareket enerjisini elektrik enerjisine çevirir.) ürettiği akımla bujiler ateşlenir ve araç çalışır.Böylece motora ilk hareket verilmiş olur. Burada vurdurma işlemi aslında marş motorunun görevini üstlenmiş olur. Yani motora ilk hareket vurdurma dediğimiz yöntemle verilmiş olur.

Vurdurma işleminde volan ve debriyaj balatasının sert ve hızlı bir şekilde birleşmesi (kavraması) volan yüzeyine ve debriyaj parçalarına zarar verebilir. Özellikle oynar göbekli volanlarda bu göbeğin arızalanmasına neden olabilir.

Nadiren de olsa sente atlamasına neden olabilir. Ama bu düşük bir ihtimaldir. Sonuçta aracı kullandığınız süre boyunca bir kaç kez vurdurma ihtiyacı duyarsınız.

Katalitik konvertöre sahip araçların vurdurulmaması gerekir. Vurdurma esnasında katalitik konvertöre fazlaca yanmamış yakıt gideceğinden konvertörün yapısını bozabilir.

Yeni nesil araçlarda ise durum daha karışıktır. Bazı model araçlar aracın çalındığını düşünerek motoru kilitleyebilir. Bir çoğunda çok fazla elektrikle çalışan parça olduğundan (örneğin elektrikli yakıt pompası) iterek çalıştırdığınızda alternatör yeterli elektrik üretemeyecek ve araç çalışmayacaktır. Bu durumda aracı bir kaç kez daha vurdurmaya çalışmak aracın elektrik ve elektronik aksamına zarar verebilir. Yeni nesil araçları vurdurmamak gerekir.

Son olarak aracı vurdurmadan önce silindirlere yakıt geldiğinden emin olunmalıdır. Özellikle dizel araçların hava yapma olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır.

 

TOPTAN OTO AKSESUARLAR

 

Toptan oto aksesuar konusunda 1987 yılından bugüne hizmet veren Yiğit Group, alanında oldukça tecrübeli ekibi ile Türkiye’de 800’den fazla bayisine toptan araba aksesuarı hizmeti sunmaktadır. Toptan oto aksesuar kategorisinde kendi markası olan Kingstar Türkiye Oto Aksesuarları, iç ve dış piyasa için fiyat/performans ürünü olarak optimum koşullarda üretilmiş olup, kalite konusunda taviz verilmemiştir. Uygun fiyat garantisi ile sizler de Kingstar oto aksesuarlarını hemen deneyebilir, piyasadaki en güncel ürünleri aracınızda bulundurabilirsiniz. Gündeme gelen en popüler ürünler için bizimle iletişime geçip, dilediğiniz ürün grubunu toptan alabilirsiniz. En popüler ürünlerden biri olan Kingstar Led Xenon Diamond X-Edition, Kingstar Led Xenon C-Series ve Kingstar Led Xenon Ice Blue ürünlerimizin de diğer Kingstar Led Xenon çeşitleri gibi arıza oranı sıfır olup, toptan satış hizmetine açıktır. Kingstar marka led xenon ürünlerimizin, muadillerine göre en büyük farkı, tepki süresinin diğerlerine nazaran daha seri olması ve seçtiğiniz rengin belirgin bir şekilde kendini göstermesidir. Bu ürünlerimizin oldukça popüler olma sebeplerinden bir diğeri de yüksek verimlilikle birlikte görülen fiyat/performans olayıdır. Uygun fiyata rağmen oldukça verim alıp, memnun kalacağınıza emin olduğumuz Kingstar marka led xenon ürün grubumuza toptan sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Toptan oto aksesuar çeşitlerimizi görmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Aracınız için en önemli ürün grubu bakım ürünleridir. Kingstar Türkiye'nin yenilenmiş eşsiz formülü ve seyreltilmiş yapısı ile, araba bakımı artık zaman alan ve gözde büyüyen bir hal almıyor. Mikrofiber bez ve havlulardan zift, böcek ve reçine temizleyicilere, cam temizleyici ve koruyuculardan klima temizleyicilere, bir arabanın ihtiyaç duyabileceği her türlü iç, dış ve motor bakım ürünlerine https://www.yigitoto.com/bayilikformu/ linkine tıklayarak toptan alım gerçekleştirebilirsiniz. Tüm iç ve dış aksesuar ürün gruplarını toptan bir şekilde satın alabilirsiniz. Toptan Oto Aksesuar konusunda Yedpa Ticaret Merkezi’nde bulunan mağazamızı ve depolarımızı ziyaret ederek ürünlerimizi yakından inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

BİZE ULAŞIN
  • Mimar Sinan Mahallesi Yedpa Ticaret Merkezi D Caddesi No:102/103 Ataşehir / İstanbul
  • T 0216 471 06 21
  • W 0533 094 85 69
  • E info@yigitoto.com
WhatsApp
İletişime Geçin WHATSAPP 0535 665 02 38