Aracınızın Camlarında Oluşan Buğu Nasıl Önlenir?

 

   Buğu, araç sahiplerinin beklenmedik zamanlarda karşılarına çıktığı zorlukların başında gelir. Hemen her mevsimde camlarda oluşan buğu önlemediğinde görüş mesafesini azaltarak kaza riskini arttırmaktadır.
 

BUĞU NASIL OLUŞUR?

   Öncelikle camlarda buğulanma nasıl oluşur, bunu bilmemiz gerekiyor. Dışarıda hava soğuk ve araba içinde hava sıcak ise camların iç tarafında buğu oluşur. Yani iki ortamdaki hava sıcaklığında yüksek fark yaşanırsa, camların sıcak tarafında buğu oluşur. Bu tarz buğulanmayı genellikle kış aylarında görmekteyiz. Tam tersi yaz aylarında ise dışarısı sıcak ve araba içerisi klimadan dolayı soğuksa camlar dışardan buğulanma yapar. Buğulanma daha çok ön camda, hava çıkış kanallarının olduğu yerlerde oluşmaktadır. 
 
 

BUĞU NASIL ÖNLENİR?

  • Buğulanmanın ne zaman başınıza geleceği bilinmez. Hareket halinde iken de oluşabilir, duruyorken de. Buğulanma, gece saatlerinde daha çok yaşanmaktadır ve görüş mesafeniz daha az olduğundan ötürü kaza riski de gündüze göre daha yüksektir.
  • Aracınız ile hareket halindeyseniz ve camlarınızda buğulanma oluşuyorsa öncelikle aracınızın içerisindeki sıcaklığı kontrol edin. Aracınızın içerisindeki hava ile dışarıdaki hava arasında sıcaklık farkı varsa camlarınızı hafifçe açarak içeriye hava girişini sağlayın. Camlarınızdaki buğulanma yavaş yavaş çözülecektir.
  • Motor sıcaklığından çalışan kaloriferiniz de buğulanmaya neden olur. Eğer çok fazla buğulanma görüyorsanız kalorifer sıcaklığını düşürün veya klimanızın A/C özelliğini aktif edin. Klimalar, camlardaki buğulanmayı yok eder.
 

BUĞU ÖNLEYİCİLER

   Gelişen teknolojiler ve günlük problemlerimize getirilen çözümler ile birlikte "buğu önleyici ürünler" hayatımıza girmiştir. Kingstar Türkiye'nin Buğu Önleyici ürünü ile araç camlarınızda ve aynalarınızda buğu oluşmasını önleyebilir ve ani gelişen buğu ile görüş açınızı kaybetmez, sürüş güvenliğinizi arttırırsınız.
 
 
 
Not: Buğuyu eliniz ile silmeye çalışmayınız. Ellerimiz temiz görünse bile; ter, yağ, toz ve kirler camın daha fazla kirlenmesine ve görüş açısında azalmaya neden olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

BİZE ULAŞIN
  • Mimar Sinan Mahallesi Yedpa Ticaret Merkezi D Caddesi No:127 Ataşehir / İstanbul
  • T 0216 471 06 21
  • W 0533 094 85 69
  • E info@yigitoto.com